Πέμπτη 24 Απριλίου 2014

ΣΤΑ PLAY-OFF O ΚΑΟΔ 81-68 ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ...

Μεγαλη νικη και εξασφαλιση της συμμετοχης της ομαδας μας στα play-off ηταν η ουσια της σημερινης αναμετρησης με την Ελευσινα στην Δραμα.Η ομαδα μας ηταν καλυτερη σε ολην την διαρκεια του αγωνα και δικαια εφτασε στο ροζ φυλλο αγωνα.Ενα βημα παραπανω φετος λοιπον για τον ΚΑΟΔ που θα περιμενει την τελευταια αγωνιστικη να μαθει το τελικο πλασαρισμα στην βαθμολογια γιατι αναλογα τα αποτελεσματα θα βρεθει το χειροτερο 7ος και το καλυτερο 5ος αλλα αυτα ειναι σεναρια που θα τα εξετασουμε τις επομενες μερες.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟ sport24.gr

H Eλευσίνα ταξίδεψε στη Δράμα με στόχο τη νίκη που θα ''σφράγιζε'' την παραμονή της ομάδας του Γιώργου Σκαραφίγκα στην Basket League ΟΠΑΠ όμως ο ΚΑΟΔ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του, επικράτησε 81-68 κι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα playoffs για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Παράλληλα, οι νίκες του Ίκαρου και του Ηλυσιακού επί του Κολοσσού και του ΠΑΟΚ, αντίστοιχα, έβαλαν ξανά σε περιπέτειες τον Πανελευσινιακό όσον αφορά την παραμονή. Για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ο Πανελευσινιακός υποδέχεται την Νέα Κηφισιά, ο Ίκαρος αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ ενώ ο Ηλυσιακός παίζει στο Ρέθυμνο.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Νίκολα Μάρκοβιτς τελείωσε τον αγώνα κόντρα στον Πανελευσινιακό με 16 πόντους (2/4 βολές, 4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κερδισμένα φάουλ. Ο Σέρβος φόργουορντ οδήγησε επιθετικά τον ΚΑΟΔ στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Δραμινοί έχτισαν διαφορά, την οποία διατήρησαν ως το τέλος του αγώνα.
Ο αριθμός
Ο Πανελευσινιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο ενώ οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα είχαν 0/9 τρίποντα και 16 λάθη στο πρώτο μέρος!
Που κρίθηκε το ματς
Ο ΚΑΟΔ έχτισε διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο ενώ η Ελευσίνα προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη όμως ήταν ήδη πολύ αργά.
Ο αγώνας
Η Ελευσίνα βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Κάιλς (4π.) όμως ο ΚΑΟΔ ''έτρεξε'' σερί 6-0 και προηγήθηκε 9-4 έπειτα από τρίποντο του Μπάβτσιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Τέρνερ όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Μπράουν, Τζόουνς και Μάρκοβιτς έστειλαν τη διαφορά στο +9 (15-6) για τους γηπεδούχους μόλις στο 8'. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι Δραμινοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα. Ο Μάρκοβιτς έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 23-12, λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα ο Σέρβος φόργουορντ διαμόρφωσε το 26-12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ κράτησε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση ασφαλείας, κάνοντας το 30-15 στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ελευσίνα στηρίχτηκε στα επιθετικά ξεσπάσματα του Ντέιβιντ Κάιλς και μείωσε στο 39-28 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Πανελευσιανιακού στο πρώτο μέρος (16, έναντι μόλις 6 της Δράμας) ενώ ο Μάρκοβιτς τελείωσε… αλάνθαστος το ημίχρονο, έχοντας 11 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντα και οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον ΚΑΟΔ.
Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και μείωσε 39-33 έπειτα από καλάθι του Τέρνερ και 1/2 βολές του Κάιλς. Ο Μανώλης Παπαμάριος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και μείωσε σε 44-38 όμως ο Τζόουνς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον ΚΑΟΔ κάνοντας το 47-38 στο 28’. Ο Ζάρας έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (50-40) ενώ οι Δραμινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 54-44 με 2/2 βολές του Τζόουνς. Ο Κάιλς έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 μειώνοντας σε 60-51 στο 33' ωστόσο ο Ζάρας κράτησε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση ασφαλείας, διαμορφώνοντας το 68-53 στο 35', με τρίποντο. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 71-62 με τον Φίσερ όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-28, 54-44, 81-68.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 20 (1), Στίγκερς 2, Μπράουν 11 (2), Βον 4, Μάρκοβιτς 16 (2), Μπάβτσιτς 7 (2), Ζάρας 15 (3), Μπένας4, Κολοβής 2.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 3 (1), Αράπης 2, Κάιλς 19, Τζόουνς 13, Φίσερ 5 (1), Μελισσαράτος 14, Τέρνερ 6, Ούζας 2, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης.

Τρίτη 22 Απριλίου 2014

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ....ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ! ! ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ!!!

Επιστρεφουμε ομως στις αγωνιστικες υποχρεωσεις την Πεμπτη 24 Απριλιου με αντιπαλο την Ελευσινα που καιγεται για βαθμους.Ο αγωνας ειναι στην εδρα μας και ξεκινα στις 18.00.Σιγουρα θα αποτελεσει αλλο ενα σημαντικο βημα για την εισοδο μας στα play-off αλλα και για το τελικο πλασαρισμα της ομαδας μας στην βαθμολογια μια και ειναι η προτελευταια αγωνιστικη και το τελευταιο παιχνιδι της κανονικης διαρκειας του πρωταθληματος στην εδρα μας.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν και η μοναδική νίκη του Πανελευσινιακού απέναντι στον ΚΑΟΔ σε επίπεδο Basket League ΟΠΑΠ. Οι Δραμινοί έχουν νικήσει στις δύο από τις τρεις συναντήσεις τους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
- Ο ΜΑΝΟΛΗΣ ΠΑΠΑΜΑΚΑΡΙΟΣ χρειάζεται 2 ασιστ για να ξεπεράσει τον ΡΟΝΤΕΡΙΚ ΜΠΛΕΪΚΝΙ και να ανέβει στην 11η θέση των κορυφαίων πασέρ της λίγκας.

- Με 3 επιθετικά ριμπάουντ ο ΛΑΡΙ ΤΕΡΝΕΡ θα φτάσει τα 100 στην Basket League ΟΠΑΠ.

- Ακόμα 9 ασιστ για τις 100 στην Basket League ΟΠΑΠ χρειάζεται ο ΘΟΔΩΡΗΣ ΖΑΡΑΣ.

73-67

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 25ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΦΙΛΑΘΛΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΙΣ 18.00 ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!!!

Τετάρτη 9 Απριλίου 2014

AΓΩΝΑΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ..Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!

ΑΓΩΝΑΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΤΟΥ ΚΑΟΔ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΕΝΩΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΔΡΑΜΑΣ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΙΣ 18:30 ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΡΑΧΤΙΔΗ...ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΥΡΩ ΘΑ ΔΙΑΤΕΘΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟΡΩΝ ΣΥΝΔΗΜΟΤΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ...

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ! !  !

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!  ! !

Δευτέρα 7 Απριλίου 2014

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ Σ.Ε.Φ... 83-71 OΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΦΟΒΕΡΟΣ Ο ΜΠΡΑΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ 29 ΠΟΝΤΟΥΣ! ! !

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟ SPORT24.GR

Για την 24η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον μαχητικό και ανταγωνιστικό ΚΑΟΔ στο ΣΕΦ με σκορ 83-71.
Μπορεί ο Ολυμπιακός να κέρδισε, αλλά MVP της αναμέτρησης ήταν ο εντυπωσιακός Τζέι Μπράουν. Ήταν απολαυστικός και ασταμάτητος στην επίθεση, σκοράροντας είτε με ντράιβ, είτε από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το ματς με 29 πόντους.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο, καθώς μέχρι το 30' ο ΚΑΟΔ ήταν ανταγωνιστικός. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον θετικό Κόλινς να βάζει μεγάλα τρίποντα.
Ο αριθμός του αγώνα

Ο αγώνας
Ο Παπαπέτρου με ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία έκανε το σκορ 6-4, με τον Ολυμπιακό να βγάζει καλές άμυνες και να παίρνει τα ριμπάουντ, βρίσκοντας και λύσεις στην επίθεση, με τον Πέτγουεϊ να "γράφει" το 12-4. Ο Λοτζέσκι με σουτ από τα 6.75 μέτρα έφερε τους γηπεδούχους στο +10 (14-4), ο Μπράουν απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Βον με έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ) μείωσε σε 16-12. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν χάσει τον ρυθμό τους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 18-16, αλλά ο Μάντζαρης από την περιφέρεια έδωσε... ανάσα (21-16) στους ερυθρόλευκους, με το 22-18 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Στίγκερς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΚΑΟΔ με σκορ 22-23, με την ομάδα της Δράμας να μετρά 4/7 σουτ από τα 6.75 μέτρα. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια πήραν ξανά τα ηνία του σκορ με τον Κόλινς (28-25), ενώ ακολούθως ο Καββαδάς αποθεώθηκε για το εντυπωσιακό του τελείωμα (30-25) κοντά στο καλάθι. Ο δραστήριος Μπράουν δεν έχανε σουτ και με σερί πόντους, με ντράιβ προς το καλάθι, έφερε το ματς στα ίσα (31-33) στο 15'. Ο Κόλινς με ωραία ενέργεια και ακολούθως ο Μάντζαρης με ένα καταπληκτικό ντράιβ διαμόρφωσαν το 40-36, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Οι δύο ομάδες έπαιρναν σκορ με προσπάθειες κοντά στο καλάθι, ο Παπαπέτρου "έγραψε" το 45-40 με ένα επιβλητικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Σλούκας με υπέροχη ασίστ βρήκε ελεύθερο τον Μάντζαρη που ευστόχησε σε τρίποντο (48-40). Οι εξαιρετικοί Τζόουνς και Μπράουν συνέχιζαν να δημιουργούν προβλήματα στους Πειραιώτες, βομβαρδίζοντας συνεχώς τα ερυθρόλευκα καλάθια με "ένας εναντίον ενός" (52-49), ενώ ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια από την περιφέρεια έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (55-49). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έχοντας υπομονή και επιμονή στο παιχνίδι τους μείωσαν σε 55-52, με το 60-52, ύστερα από νέο εύστοχο στου του Πέτγουεϊ από τα 6.75 μέτρα, να είναι το σκορ της αναμέτρησης στο 30'.
Με σουτ του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +10 (62-52), ενώ ο Ολυμπιακός κυκλοφορώντας με απολαυστικό τρόπο την μπάλα, ο Σλούκας έγινε τελικός αποδέκτης της ευστοχώντας από την περιφέρεια (64-54). Ο Αγραβάνης πέρασε για πρώτη φορά στο ματς, ο Κόλινς με τρίποντο τιμώρησε την άμυνα ζώνης του ΚΑΟΔ (+12, 68-56) στο 35', με τους Μπράουν και Τζόουνς να συνεχίζουν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Κόλινς στη συνέχεια αποθεώθηκε από το κοινό σημειώνοντας ένα μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης (73-61), ενώ ο Σλούκας ανέβασε την διαφορά στο +15 (75-61). Ο εντυπωσιακός Μπράουν έφτασε τους 29 (!) πόντους, όντας ασταμάτητος στην επίθεση, ο Χριστοδούλου πήρε χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το ματς με 83-71. Στο τέλος ο κόσμος των ερυθρολεύκων ζήτησε νίκη επί του Παναθηναϊκού στην ερχόμενη μονομαχία τους για την Euroleague.
 Ολυμπιακός (ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ): Πέτγουεϊ 8 (2τρ., 6ρ.), Ντάνστον 10 (9ρ.), Χριστοδούλου, Παπαπέτρου 7 (1), Σλούκας 7 (1), Κόλινς 14 (2), Σίμονς 5, Λοτζέσκι 6, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης  10 (2), Καββαδάς 10, Κατσίβελης 2.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς):  Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 19 (2), Στίγκερς 3 (1), Μπράουν 29 (4), Βον 11 (9ρ.), Μάρκοβιτς 2 (11ρ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 3, Ζάρας, Μπένας.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 60-52, 83-71
Ανά δεκάλεπτο: 22-18, 18-18, 20-16, 23-19
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ...

• ΚΟΛΟΣΣΟΣ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 72-60
  • ΙΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ 77-88
  • ΕΛΕΥΣΙΝΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ 94-77
  • ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΕΝΚ 75-67