Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2012

ΠΑΟ-ΚΑΟΔ 66-56...ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ!!!

Ο Παναθηναϊκός, αν και "ίδρωσε" στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 66-56 επί του ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν "παγωμένες" στο πρώτο ημίχρονο και δυσκολεύονταν να βρουν το καλάθι, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα.
Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός αυξήθηκε και ο Παναθηναϊκός στο 16' κατάφερε να προηγηθεί με 27-16. Στην συνέχεια μάλιστα ανέβασε την διαφορά στο +11 (33-22) και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-23.
Στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ μπήκε πιο δυναμικά, άρχισε να "ψαλιδίζει" σιγά σιγά την διαφορά και στο 30' κατάφερε να μειώσει σε 49-45.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι "πράσινοι" πάτησαν γκάζι και ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +12 (60-48) στο 35'. Ο ΚΑΟΔ όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 66-56 και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα συναντήσει και φέτος τον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-23, 49-45, 66-56

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Μπράμος 14(2), Ματσιούλις 7(1), Καπόνο 10, Ούκιτς 5(1), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 5(1), Σκορδίλης, Μπανκς 7.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Καλαϊτζίδης 8(2), Ακεψιμαϊδης, Μπορόβνιακ, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 10(1), Κακαρούδης 15(3), Ντέιλ 2, Ζάρας 11(1), Ιωάννου 6, Πάλμερ.