Σάββατο 20 Απριλίου 2013

ΕΔΩ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ! ! ! ΚΑΟΔ-ΡΕΘΥΜΝΟ 84-80...

Με κορυφαίο παίκτη τον Μπάβτσιτς που πέτυχε 33 πόντους σε 36:58 ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 84-80 επί του Ρεθύμνου για την 24η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.
Σε ένα αρκετά ανοικτό πρώτο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ και το Ρέθυμνο παίζοντας όμορφο μπάσκετ πρόσφεραν θέαμα στου φιλάθλους. Τα 4/7 τρίποντα του ΚΑΟΔ καθώς και τα 4/8 του Ρεθύμνου αποδεικνύουν του λόγου το αληθές. Εκπληκτική εμφάνιση του Μπάβτσιτς στην πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 15 πόντους. Η πρώτη περίοδο τελείωσε με την ομάδα της Δράμας να προηγείται 26-22.

Το επιθετικό κρεσέντο των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να είναι χαλαρές. Ο ΚΑΟΔ ήταν η ομάδα που "οδηγούσε" το σκορ με σταθερό προβάδισμα το οποίο άγγιξε τους 9πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου 49-40.

Στο ίδιο "τέμπο" κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΚΑΟΔ να συνεχίζει στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, και σε συνδυασμό με την υπεροχή της Δράμας στα ριμπάουντ βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 68-60.

Ο ΚΑΟΔ είναι η ομάδα που είχε το καθαρό μυαλό τη στιγμή που το Ρέθυμνο ξεκίνησε να αντιδρά με σκοπό να "κλέψει" το παιχνίδι. Το τελικό σκορ ήταν 84-80.Από το Ρέθυμνο Πέτγουει και κόμματος ήταν οι καλύτεροι με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40 (ημχ), 68-60, 84-80

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15π. , Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης 2π. , Μπένας, Μίσελ 4π. , Μπάβτσιτς 33π. (11/14 βολές, 8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα) , Ζάρας 4π. , Ιωάννου 2π. , Πάλμερ 12π. , Ρόου 9π. , Ράντοβιτς

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν 8π. , Καλλινικίδης, Προύιτ 5π. , Αγγελόπουλος 7π. , Τσαρούχας, Τσόχλας 2π. , Ντούβνιακ 6π. , Κόμματος 17π. , Κάρτερ 15π. , Λάτοβιτς 2π. , Πέτγουεϊ 18π. , Σιζόπουλος