Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

ΛΥΓΙΣΕ! ! ! ΠΑΟΚ-ΚΑΟΔ 77-59...

Δεν τα καταφερε η ομαδα μας απεναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαια και τελικα ηττηθηκε απο εναν ανωτερο αντιπαλο με 77-59...Στο πρωτο ημιχρονο ο ΚΑΟΔ ηταν μεσα στο παιχνιδι και προσπαθησε κρατωντας επαφη με το σκορ να κανει το μεγαλο ''κολπο'' και να κλεψει την νικη απο την ομαδα της Θεσσαλονικης στο δευτερο μισο του αγωνα ομως βγηκε εκτος ρυθμου με αποτελεσμα ο ΠΑΟΚ να μπορεσει να ξεφυγει στο σκορ και να φτασει στην νικη...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ...

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον και με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την έβδομη και όγδοη θέση επικράτησε ο ΠΑΟΚ με σκορ 77-59 του ΚΑΟΔ. Με τον Παππά να πιστοποιεί την αγωνιστική άνοδο στην οποία βρίσκεται και μετά τους 18 πόντους που σημείωσε μεσοβδόμαδα κόντρα στον Άρη σταμάτησε στους 20 πόντους κόντρα στην ομάδα της Δράμας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον νεαρό γκαρντ να παίρνει αρκετές προσπάθειες στην αρχή του αγώνα και στις περισσότερες να ευστοχεί ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Στίγγερς με δίποντο έκανε το 16-10 στο 8΄ για να μειώσει η ομάδα της Δράμας σε 20-17 και με τρίποντο του Χαντ στην λήξη να ισοφαρίσει σε 20-20 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο ο ΚΑΟΔ με τον Κακαρούδη πέρασε μπροστά με 22-23 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και προσπέρασαν με καλάθι του Καλλέ 28-25 στο 15΄. Με δύο δίποντα των Γιαννακίδη και Στίγγερς ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 32-27 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να «γράφει» το 38-29.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι όμως που δεν απέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ανεβάσει γρήγορα την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το 40-30 στο 22΄ έγινε 54-39 με τρίποντο του Άλεξιτς στο 29΄ με τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6.75μ. Ενώ κύριοι εκφραστές αυτής της αντεπίθεσης ήταν οι Ντικούδης, Άλεξιτς και Παππάς οι οποίοι σημείωσαν καθοριστικούς πόντους. Τα ¾ του αγώνα ολοκληρώθηκαν με δίποντο του Άλεξιτς ο οποίος διαμόρφωσε το 60-43.
Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και στο +18(67-49) στο 35΄ ενώ με καλάθι του Στίγγερς η διαφορά στρογγυλεύτηκε στο +20(69-49). Οι ομάδες έπαιξαν στο τέλος για την διαφορά του πρώτου αγώνα με τον Δικέφαλο να προσπαθεί να υπερκαλύψει το -21 που είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά οι δύο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει κάτω από τους 20 πόντους(73-57) στο 39΄. Ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-20,38-29,60-43,

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 9(1), Στίγγερς 11(1), Άλεξιτς 7(1), Ντούβνιακ 6(1), Ντικούδης 12, Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20(1), Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης, Αράπης.

ΚΑΟΔ(Καλαφατάκης): Χαντ 3(1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7(1), Αθηναίου 3, Μίσελ 2, Χούμας, Κιτσούλης 6, Τσέρανιτς 12, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3, Μπένας 14.