Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ..ΚΑΟΔ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 62-64

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 4' βρέθηκε στο +6 (5-11) με καλάθι του Νίκου Παππά. Στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ βρήκε ρυθμό αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο οι Δραμινοί με ένα σερί 5-0 στα πρώτα λεπτά, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 23-23 και με μπροστάρη τον Κέβιν Πάλμερ κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο στο +2 (37-35).
Στην επανάληψη η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκανε την αντεπίθεσή της και με τους Νίκο Παππά και Αστον Γκιμπς να οδηγούν την επίθεσή της, προηγήθηκαν στο 25' με 39-45. Ο ΚΑΟΔ όμως δεν το έβαλε κάτω και στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 52-53.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 33' το ματς ήταν ισόπαλο 54-54 αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος με 2/2 βολές του Μάριου Μπατή προηγήθηκε με 55-59. Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν από τη λήξη μείωσαν με τρίποντο του Μάρκους Νιλ σε 61-63 και 30" πριν από τη λήξη είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν μετά από φάουλ του Μπατή αλλά ο Νιλ ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές για το 62-63. Ο Μαρκ Πέιν αμέσως μετά κέρδισε φάουλ από τον Δημήτρη Καλαϊτζίδη και με 1/2 βολές έκανε το 62-64 αλλά στην τελευταία επίθεση του ΚΑΟΔ, ο Πάλμερ δεν κατάφερε να ευστοχήσει και ο Πανιώνιος απέδρασε με το διπλό από την Δράμα.

Δεκάλεπτα: 18-23, 37-35, 52-53, 62-64
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας, Μίτσελ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 11 (1), Ντέιλ 1, Ζάρας 17 (2), Ιωάννου 2, Πάλμερ 13, Νιλ 5 (1).
Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 9 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκιμπς 11 (2), Μίλμπουρν, Αθανασούλας. Μπατής 6, Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 2, Παππάς 14, Ντραγκίσεβιτς 3 (1), Μπούκερ 6.