Δευτέρα 4 Μαρτίου 2013

ΠΑΟ-ΚΑΟΔ 87-70 ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ...

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε… όσο έπρεπε για να καθαρίσει 87-70 τον ΚΑΟΔ και να ετοιμαστεί για Μάλαγα.

Οι άδειες εξέδρες επηρεάσαν τον Παναθηναϊκό, που μπήκε… χαλαρά στο ματς και έτσι στο 8’ η Δράμα ήταν μπροστά στο σκορ (15-16). Ο Πεδουλάκης έβαλε τις φωνές, οι πράσινοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και το δεκάλεπτο βρήκε το τριφύλλι στο +5 (23-18). Οι φιλοξενούμενοι κρατώντας χαμηλά το ρυθμό και χτυπώντας με τους Νόουλς-Πάλμερ κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά με 23-24 στο 12’, όμως ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό. Στο 14’ το σκορ έγινε 28-24, με τον Σχορτσιανίτη να παίρνει αμπάριζα τους αντιπάλους του, ενώ στο 18’ η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (39-28) και στο ημίχρονο στους εννιά (45-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, δοκιμάζοντας κάποια σχήματα εν όψει Μάλαγα. Κάπως έτσι στο 30’ το σκορ ήταν 67-56… Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν «εφιαλτικά» για τον ΚΑΟΔ. Με σερί 10-0 οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 21 πόντους (77-56)… Ο Πεδουλάκης έριξε στο ματς και τους Σκορδίλη και Χαραλαμαπόπουλο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +26 (85-59) και αν οι διαιτητές δεν διύλιζαν τον κώνωπα, σφυρίζοντας φάουλ σε κάθε φάση, το ματσάκι θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα…

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-36, 67-56, 87-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσιανίτης 20, Μπράμος 7(1), Ματσιούλις 13(3), Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ 6, Γιαννόπουλος 7(1), Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 13(2), Καλαϊτζίδης 2, Μπένας, Μισέλ 8, Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 8, Ζάρας 3(1), Ιωάννου 5,Πάλμερ 13, Ρόου 14(2).

basketnet.gr

Ακολουθει διακοπη του πρωταθληματος για το ALL STAR GAME  και ο επομενος αγωνας ειναι με το Περιστερι στην Δραμα στις 16/3