Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.ΚΑΟΔ-ΑΓΟΡ 83-82!!!

Μετα από ένα παιχνίδι θρίλερ, ακατάλληλο για καρδιακούς ο ΚΑΟΔ με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μάρκοβιτς πήρε μεγάλη νίκη στην Δράμα επί του Ρεθύμνου με 83-82. Με το σκορ 82-79 υπέρ των γηπεδούχων οι Χαρτ και Καλαμπόκης έχασαν διαδοχικά τρίποντα και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Στον χρόνο που έμεινε ο Ζάρας κέρδισε δύο βολές, αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, αλλά το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί. Ο Ράιτ βρήκε στόχο στην εκπνοή σε τρίποντο, αλλά δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους (83-82). Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς ανέβηκε στο 4-5, ενώ οι Κρητικοί έπεσαν στο 5-4.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά το Ρέθυμο με τον Γκάμπριελ βρήκε λύσεις και η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με βραχεία κεφαλή (18-17). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και ξέφυγαν με 22-28 στο 14. Ο Μάρκοβιτς, όμως, ήταν σε μεγάλα κέφια και με αυτόν εκτελεστή οι Δραμινοί πέρασαν μπροστά με 42-41, αλλά και πάλι ο Γκάμπριελ σε νεκρό χρόνο έγραψε το 42-43 με την λήξη του ημιχρόνου.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν με σερί 0-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ηταν οι σειρά των γηπεδούχων να κάνουν ένα δικό τους 7-0 καιμνα ισοφαρίσουν σε 5656! Από αυτό το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 34 οταν οι γηπεδούχοι χάρις στον Μάρκοβιτς και τον Μπάβτσιτς πήγαν τη διαφορά στους 6 πόντους (69-63). Οι παίκτες του Γιαπλέ όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν με καλάθι του Γκάμπριελ στο 35’ σε 71-71, για να ακολουθήσει το θρίλερ των τελευταίων δευτερολέπτων με τον Ζάρα να ειναι καθοριστικά ψύχραιμος από την γραμμή του φάουλ!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-43, 61-60, 83-82

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς):  Σλαφτσάκης, Τσόβιτς, Τζόουνς 19(2), Μπράουν 17, Βον 4, Μάρκοβιτς 18(4(), Σπυριδωνίδης 5(1), Μπάβτσιτς 15, Ζάρας 5, Μπένας 2.
ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 9(1), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 4, Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 19(4), Καλαμπόκης 6(2), Λάτοβιτς 10(1 τρ., 10 ριμπ.), Αλεξάντερ 4(1), Άρμπετ 10(2), Γκάμπριελ 14.