Κυριακή 29 Δεκεμβρίου 2013

OΝΕΙΡΙΚΟΣ ΚΑΟΔ 75-69 ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! ! !

Τα συναισθηματα ειναι πολυ δυνατα για να τα περιγραψουμε ακριβως οπως ειναι.Πραγματικα σημερα αυτο που νιωσαμε ολοι μας στο γηπεδο ηταν μοναδικο.Δεν λεω και δεν θα πω ποτε ανεπαναληπτο γιατι νομιζω οτι ολοι μας θελουμε να το ξαναζησουμε....Δεν κρυβω οτι ειχα κακη διαθεση γιατι ημουν πολυ κοντα στα ασχημα γεγονοτα που εγιναν στο γηπεδο και ηθελα να γραψω γι'αυτα αλλα τις απαντησεις τις πηραν ολοι τους μεσα στο παρκε ενος κλειστου που πραγματικα σημερα ηταν καμινι αληθινο και ελιωσε τους πρωταθλητες Ευρωπης.

Το παιχνιδι ηταν συγκλονιστικο απο την αρχη μεχρι το τελος και ο ΚΑΟΔ κερδισε δικαια μια και σημερα ηταν ασταματητος επιθετικα και απιστευτος αμυντικα.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον εξαιρετικό ΚΑΟΔ στη Δράμα με 75-69 και γνώρισε την δεύτερη διαδοχική του ήττα. Ο Μπράουν είχε 25 πόντους, με τον Μπάβτσιτς να προσθέτει 19.
Ο ΚΑΟΔ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατάφερε να επιβάλει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον ρυθμό του και πήρε μία σπουδαία νίκη με 75-69.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Μπράουν τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Ο αριθμός
Ο Μάρκοβιτς, όπως και ο Λοτζέσκι είχαν μαζί 20 ριμπάουντ στον αγώνα (μάζεψαν από δέκα).
Που κρίθηκε το ματς
Ο Στράτος Περπέρογλου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο 75-69, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, με τον ΚΑΟΔ να "κλειδώνει" τη σπουδαία νίκη.
Ο αγώνας
Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Μπράουν στο δεύτερο λεπτό του αγώνα με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 9-3 για τους Δραμινούς, προτού ο Μάντζαρης μειώσει σε 9-6 και ο Βον με 1/2 βολές κάνει το 10-6. Ο Μπάβτσιτς σημείωσε το 12-6 για να "απαντήσει" ο Μάντζαρης και να ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους (12-9). Ο Μπράουν έκανε το 14-9 και ο Λοτζέσκι μείωσε σε 14-11.
Ο Αμερικανός των Πειραιωτών έκανε το 14-13. Ο Ντάνστον έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο Σίμονς έκανε το 14-18. Ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 14-20 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-20, ύστερα από καλάθι του Μάρκοβιτς.
Στην δεύτερη περίοδο, Ο Τζόουνς μείωσε σε 23-24 για να πετύχει με κάρφωμα ο Σέντρικ Σίμονς το 23-26. Ο Βον μείωσε σε 25-26 για να αυξήσει την διαφορά ο Σίμονς στους τρεις πόντους (25-28). Ο Βον με κάρφωμα έκανε το 27-28 και ο Περπέρογλου πέτυχε το 27-30. Ο Σλαφτσάκης έκανε το 29-30 και ο Ματ Λοτζέσκι με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 29-32. Ο ΚΑΟΔ παρολα αυτά, αντέδρασε και κατάφερε έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Μπάβτσιτς να προηγηθεί με 34-32. Ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 34-34 και ο Σλούκας έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τους Δραμινούς μπροστά στο σκορ με 37-36, καθώς ο Μπράουν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.
Με την έναρξη της τρίτης περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αποσπαστεί από τον ΚΑΟΔ, ο οποίος ήταν... κολλημένος πίσω του. Ο Μπάβτσιτς στο 27ο λεπτό με πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 48-49 για τους Δραμινούς, οι οποίοι πάλευαν τον αγώνα. Ο Περπέρογλου μείωσε σε 53-58 για τους Πειραιώτες, όμως ο Μάρκοβιτς έφερε στο -3 τον ΚΑΟΔ (55-58). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 55-58 σε 63-58 στο 32', έχοντας μπροστάρη τον Μπράουν.
Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει τη νίκη με 75-69...
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-58, 75-69.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 4, Στίγκερς 6, Μπράουν 25(2), Βον 9, Μάρκοβιτς 9(1), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 19(2), Ζάρας.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 6, Περπέρογλου 12, Παπαπέτρου 3(1), Σλούκας 10, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 17, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 3(1), Μάντζαρης 10(2), Κατσίβελης 2.