Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΚΑΚΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ..76-77

Τωρα βεβαια μετα απο ενα τετοιο παιχνιδι τι να πεις...Παλι ομως οι διαιτητες ηταν αυτοι που καθορισαν το αποτελεσμα με την αποφαση τους για το τελευταιο σουτ που απ'οτι φαινεται ειναι εκπροθεσμο.Υπαρχει βιντεο και θα το ανεβασουμε αυριο στον ''αερα'' του μπλογκ και τα συμπερασματα δικα σας...

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Δράμα, η Νέα Κηφισιά κατάφερε να φύγει νικήτρια, επικρατώντας με σκορ 77-76 για την 15η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Η τρίτη φετινή εκτός έδρας της Κηφισιάς ανήκει σε μεγάλο βαθμό στον Δημήτρη Τσαλδάρη ο οποίος στο τελευταίο δευτερόλεπτο έγραψε το τελικό σκορ με εύστοχο τρίποντο. Νωρίτερα, ο Ζάρας είχε ευστοχήσει σε λέι απ για τον ΚΑΟΔ και ο Κακιούζης είχε αστοχήσει σουτ τριών πόντων.
Ωστόσο, η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να φύγει νικήτρια από την Δράμα, υποχρεώνοντας τους Δραμινούς στην 3η τους εντός έδρας ήττα.
Ο πρωταγωνιστής
Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Κηφισιάς επί του ΚΑΟΔ όχι μόνο γιατί πέτυχε 20 πόντους και συγκέντρωσε ισάριθμους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αλλά και γιατί πέτυχε το νικητήριο σουτ για την ομάδα του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Ο ΚΑΟΔ είχε δύο φορές την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά και τις δύο τις πέταξε στα σκουπίδια. Προηγήθηκε στην κανονική διάρκεια του αγώνα με 71-68, αλλά ισοφαρίστηκε σε 71-71 από τον Λιακόπουλο. Στην παράταση και πάλι είχε κακή αμυντική αντίδραση και ο Τσαλδάρης με τρίποντο έγραψε το τελικό 76-77.
Ο αριθμός του αγώνα
Οι 5/6 αιφνιδιασμούς της Κηφισιάς αποδεικνύουν ότι όταν τους το επέτρεψε ο ΚΑΟΔ, έφυγαν στο ανοικτό γήπεδο. Επίσης, το 42% στα τρίποντα με 10/24 σουτ έδωσαν σημαντικές λύσεις στους νεοφώτιστους.
Ο αγώνας
Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η Νέα Κηφισιά και με τον Τσαλδάρη να αναλαμβάνει ρόλο στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 11-6 στο 7ο λεπτό του αγώνα. Το τέλος του α' δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 16-10.
Τα καλά ποσοστά της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίστηκαν και στο β' δεκάλεπτο, με τον Αντεγκμπόγιε να γράφει το 10-19 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 9. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσαλδάρης ο οποίος έγραψε στο 14' το 17-25, αλλά οι Δραμινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 28-28 στο δίλεπτο για το τέλος του ημιχρόνου.
Το 32-33 έδειχνε ένα τελείως ισορροπημένο παιχνίδι... Στην επανάληψη, τρία διαδοχικά τρίποντα από τον ΚΑΟΔ με τους Τζόουνς (2) και Στίγκερς, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 14-7 με το οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (46-40). Ωστόσο, η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά και μέσα σε ένα δίλεπτο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 48-45 στο 30'.
Οι πέντε σερί πόντοι από τον Σλαφτσάκη έδωσαν ψυχολογία απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο οποίος ξέφυγε με 8 πόντους διαφορά, γράφοντας το 58-50. Ωστόσο με τους Γκάρετ και Κακιούζη, η Κηφισιά μείωσε σε 59-56 στο 35'. Ο ΚΑΟΔ και πάλι κατάφερε να προηγηθεί με 64-57, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και πάλι. Σε ρόλο ήρωα ο Νίκος Λιακόπουλος πέτυχε 5 πόντους και ισοφάρισε σε 71-71, με τρίποντη βόμβα στο μηδέν. Αστόχησε στο τέλος ο Στίγκερς και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και πλην του Λιακόπουλου που έγραψε το 71-73 δεν βρήκε στόχο κανείς άλλος παίκτης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 76-74 χάρη στα λέι απ των Στίγκερς και Ζάρα, ωστόσο ο Δημήτρης Τσαλδάρης είχε διαφορετική άποψη για τον τελικό νικητή κι έγραψε το 76-77 στο τελευταίο δευτερόλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 76-77
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 13(1), Τζόουνς 19(2), Στίγκερς 8(2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 11(2).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11(1), Κρόκερ 16(2), Κομποδιέτας 3(1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20(5), Αντεγκμπόγιε 3(1), Κακιούζης 2, Μπάρλος 5.
sport24.gr

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΠΛΟΓΚ ΑΠ'ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΜΑΧΗ ΦΑΣΗ ΟΠΟΥ Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΣΕ 3,5'' ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ(;) ΝΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΣΟΥΤ ΤΡΙΩΝ ΠΟΝΤΩΝ...ΘΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ...