Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΑΟΔ! ! ! ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ...ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΚΑΟΔ 74-76

Ο Πανελευσινιακός επέστρεψε στην φυσική του έδρα, αλλά δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε μιας και ο ΚΑΟΔ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και οδηγούμενος από τον  Θοδωρη Ζάρα (25π.) ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση , πήρε τη νίκη με 74-76.
Με όρεξη ξεκίνησαν οι παίκτες του  Πανελευσινιακού την αναμέτρηση και έτσι στο 7ο λεπτό ήταν μπροστά με 12-7. Ο ΚΑΟΔ μετέπειτα βρήκε τον ρυθμό του και ήταν εκείνος που είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-18. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 16ο λεπτό είχαν καταφέρει να βρουν τις επιθετικές λύσεις και έτσι το σκορ ήταν 28-25 υπέρ τους. Από εκεί και πέρα όμως ο ΚΑΟΔ έτρεξε ένα σερί 0-14 και έτσι στο 18ο λεπτό ανέβασε την διαφορά του στους έντεκα πόντους (28-39). Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας 12 πόντους προβάδισμα (31-43).
Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο ΚΑΟΔ συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Πανελευσινιακό να μην παραδίδει τα όπλα και να καταφέρνει ανά διαστήματα να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως, ο Ακεψιμαϊδης ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε την ψαλίδα και πάλι σε διψήφιο αριθμό (53-62).
"Φουριόζος" μπήκε ο Πανελευσινιακός στην τελευταία περίοδο και με τον Λιακόπουλο σε θέση οδηγού μείωσε σε 60-64 στο 33ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως πάτησαν και πάλι το γκάζι, έτρεξαν ένα σερί 0-6 και ήταν μπροστά με 60-70 (36ο λεπτό). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 6-0 και έτσι το σκορ ήταν 66-70 στο 37ο λεπτό. Το ματς μετατράπηκε σε «θρίλερ» και 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος το σκορ 72-73 υπέρ του ΚΑΟΔ. Ο Κέβιν Πάλμερ ήταν εκείνος που με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 74-76 και έτσι ο ΚΑΟΔ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πήρε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11 (3/3 τριπ.), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10 (2/5 τριπ., 5 ριμπ.), Γκίμπσον 18 (2/6 τριπ.), Μαγκουνής 8 (1/1 τριπ.), Λιακόπουλος 13 (1/1 τριπ.), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαϊδης 5 (1/1 τριπ.), Μισέλ 9 (6 ριμπ., 7 τάπες!), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 16 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Ντέιλ, Ζάρας 25 (2/7 τριπ.), Ιωάννου, Πάλμερ 15 (14 ριμπ.).