Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΚΑΟΔ 75-73 ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΜΕ ΕΧΘΡΙΚΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ...

Ο Πανιώνιος τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στον μαχητικό ΚΑΟΔ που πάλεψε ως το τελευταίο λεπτό, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 75-73 στη Ν. Σμύρνη, για την 14η αγωνιστική της Α1.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν παρουσίαζαν αξιοσημείωτες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Πανιώνιος κατάφερε στο 8' να προηγηθεί με 18-13 αλλά ο ΚΑΟΔ στο 10' μείωσε σε 22-20.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο ΚΑΟΔ παρέμενε κοντά στο σκορ. Στο 13' ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 26-22 και τρία λεπτά αργότερα ανέβασε την διαφορά στο +10 (32-22) με τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να απαντήσει και κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μειώσει σε 40-34.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος πάτησε και πάλι το γκάζι ανέβασε γρήγορα την διαφορά ξανά στο +10 (44-34) στο 21'. Οι δραμινοί δεν το έβαζαν όμως κάτω και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, κατάφεραν να μειώσουν στο 30' σε 56-53.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος συνέχισε να βρίσκεται στη θέση του οδηγού αλλά ο ΚΑΟΔ έμενε σε απόσταση αναπνοής. Στο 37' μάλιστα, με καλάθι του Καλαϊτζίδη, η ομάδα της Δράμας μείωσε στον πόντο (66-65) και ο Πάλμερ στο 38' με ένα τρίποντο έφερε το ματς στα "ίσια" (68-68). Σ' εκείνο το σημείο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε "θρίλερ". Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 68-70 αλλά στο 39' ο Πανιώνιος ισοφάρισε εκ νέου σε 70-70. 15" για το τέλος ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα 73-71 με 1/2 βολές του Παππά, ο Μίτσελ μείωσε σε 74-73 με 2/2 βολές αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 75-73.

Δεκάλεπτα: 22-20, 40-34, 56-53, 75-73

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέινς, Αθηναίου 5 (1/2 τριπ.), Κις 6 (2/6 τριπ.), Μίλμπορν 19 (3/3 τριπ., 7 ριμπ.), Αθανασούλας, Μπατής 6 (1/5 τριπ.), Γιάνκοβιτς 11 (2/3 τριπ., 9 ριμπ.), Καββαδάς 3, Παππάς 14 (1/3 τριπ.), Αγραβάνης, Μπούκερ 6.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 10 (5 ριμπ.), Καλαϊτζίδης 8, Ακεψιμαϊδης, Μπένας, Μίσελ 10, Μπάβτσιτς 10 (2/3 τριπ.), Κακαρούδης 10 (2/5 τριπ.), Ντέιλ 9 (2/3 τριπ.), Ζάρας 3, Ιωάννου, Πάλμερ 13 (1/2 τριπ., 6 ριμπ.).