Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2012

ΚΑΟΔ-ΡΕΘΥΜΝΟ 67-79...ΧΑΘΗΚΕ ΜΙΑ ΜΑΧΗ..ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ! ! !

Το Ρέθυμνο συνέχισε τις "πτήσεις" και την 13η αγωνιστική καθώς επικράτησε του ΚΑΟΔ με 67-79 στη Δράμα, με Δέδα και Πέτγουεϊ να είναι και πάλι οι πρωταγωνιστές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και  στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης βρισκόταν ήδη στο 0-6. Στην συνέχεια όμως ο ΚΑΟΔ βρήκε ρυθμό και τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου ισοφάρισε σε 9-9 και έπειτα με ελεύθερη βολή του Χαραλαμπίδη, πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.
Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Δράμας με οδηγό τον Μπάβτσιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα και ο ΑΓΟΡ δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση και στο 18' βρισκόταν στο -5 (31-26). Με τρίποντο του Λάτοβιτς 45 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 31-31 και τελικά με λέι-απ του Ράιτ έκαναν το 31-33 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν μεγάλες διαφορές και βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ με την ομάδα του Στέργιου Κουφού να διατηρεί μικρό προβάδισμα στο σκορ. Δύο λεπτά πριν από την λήξη της τρίτης περιόδου, ο ΑΓΟΡ μετά από κάρφωμα του Μπρεντ Πέτγουεϊ και ένα εύστοχο τρίποντο του Δέδα έφτασε στο +6 (44-50).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ πάτησε το γκάζι και έφτασε την διαφορά στους 11 πόντους (50-61) στο 33', προβάδισμα που διατήρησε σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη έκανε πολλά λάθη και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα του ΑΓΟΡ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

Δεκάλεπτα: 14-11, 31-33, 48-54, 67-79
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 19 (3), Καριδάς, Χαραλαμπίδης 12, Αθηναίου, Ιωακειμίδης 2, Μίτσελ 1, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 4, Μπάβτσιτς 16, Κακαρούδης 9 (1), Μονρό 4.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 8 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου 6 (1), Ράιτ 16, Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης, Τζόνσον, Λάτοβιτς 10 (2), Πέτγουεϊ 17 (2), Δέδας 20 (6), Κατσαρές.
ΠΗΓΗ:superbasket.gr